Add parallel Print Page Options

Наследство Јудиног племена

15 Јудином племену, по својим породицама, жребом је припао део јужно до границе Едома, и до пустиње Цин на крајњем југу.

Јужна граница им се простирала од руба Мртвог мора, од јужног залива; настављала се даље јужно од Акравимске узвишице, пролазила пустињом Цин, и подизала јужно од Кадис-Варније, прелазила преко Есрона, пењала се к Адару и одатле скретала према Карки. Одатле је пролазила Асемоном и излазила на Египатски поток и допирала све до мора. То ће вам бити јужна граница.

Источна граница је била Мртво море до ушћа Јордана.

На северу, граница је почињала од залива Мртвог мора до ушћа Јордана. Одатле је граница подизала Вет-Оглом и пролазила северно од Вет-Араве. Граница се, затим, пењала на Камен Воана, сина Рувимова, настављала горе према Давиру, од долине Ахор, и скретала према северу у Галгал, који је насупрот адумимске узвишице јужно од потока. Онда је настављала према водама Ен-Семеса и завршавала код Ен-Рогила. Отуда се преко долине Вен-Еном с југа дизала према граду Јевусејаца, то јест Јерусалиму. Потом се граница дизала западно на гору, насупрот Вен-Еном долини, која је на северном крају рефаимске долине. Граница се, затим, протезала од врха горе до извора вода Нефтоје и избијала на градове у гори Ефрон, а онда скретала према Вали, односно Киријат-Јариму. 10 Од Вале је граница завијала ка западу према гори Сир, и пролазећи северно од горе Јарима, то јест Хасалона, спуштала се у Вет-Семес и ишла према Тимни. 11 Граница је, затим, излазила на Акарон ка северу и дизала се према Сикрону, па је, пролазећи преко горе Вала, излазила на Јавнила и одатле избијала на море.

12 Западна граница је била Средоземно море.

То је била граница која је окруживала синове Јудине, по њиховим породицама.

Подручје које је припало Халеву и његовим потомцима

13 А Халеву, сину Јефонијину, Исус је дао део међу синовима Јудиним, према наредби коју му је дао Господ: Киријат-Арву (Арва је био праотац Енаковаца), то јест, Хеврон. 14 Халев је протерао одатле три Енаковца: Сесаја, Ахимана и Талмаја, потомке Енакове. 15 Оданде је пошао на становнике Давира, који се некада звао „Киријат-Сефер“. 16 Халев рече: „Ономе ко нападне и освоји Киријат-Сефер, даћу своју ћерку Ахсу за жену.“ 17 Освојио га је Готонило, син Кенеза, брата Халевова. Зато му је Халев дао своју ћерку Ахсу за жену.

18 Кад је дошла к њему, Готонило је наговори да тражи поље од њеног оца. Кад је сишла с магарца, Халев је упита: „Шта желиш?“

19 Она му одговори: „Дај ми благослов! Кад си ми већ дао земљу у Негеву, дај ми и који извор воде.“ Он јој је дао Горње и Доње изворе.

Градови Јудиног племена

20 То је наследство Јудиног племена по својим породицама.

21 Најудаљенији градови племена Јудиних синова, дуж едомске границе на крајњем југу, били су:

Кавзеел, Едер, Јагур; 22 Кина, Димона, Адада; 23 Кедес, Асор, Итнан; 24 Зиф, Телем, Валот; 25 Асор-Адата, Кериот-Есрон (то јест, Асор); 26 Амам, Сема, Молада; 27 Асар-Гада, Есемон, Вет-Фелет; 28 Асар-Суал, Вир-Савеја, Визиотија; 29 Вала, Им, Асем; 30 Елтолад, Хесил, Орма; 31 Сиклаг, Мадмана, Сансана; 32 Леваот, Силеим, Ајин, и Римон: укупно двадесет девет градова са својим селима.

33 У долини:

Естаол, Сараја, Асна; 34 Заноја, Ен-Ганим, Тафуја, Инам; 35 Јармут, Одолам, Сокот, Азека; 36 Сарајим, Адитајим, Гедира и Гедиротајим: четрнаест градова са својим селима;

37 Сенан, Адаса, Мигдал-Гад; 38 Дилан, Миспа, Јоктеил; 39 Лахис, Васкат, Еглон; 40 Хавон, Ламас, Хитлис; 41 Гедирот, Вет-Дагон, Нама и Македа: шеснаест градова са својим селима;

42 Ливна, Етер, Асан; 43 Јефтај, Асна, Несив; 44 Кеила, Ахзив и Мариса: девет градова са својим селима.

45 Акарон са својим насељима и селима; 46 од Акарона према мору, сви градови у близини Азота, са својим селима. 47 Азот са својим насељима и селима, Газа, са својим насељима и селима, све до Египатског потока и руба Средоземног мора.

48 У горју:

Самир, Јатир, Сокот; 49 Дана, Киријат-Сана, то јест, Давир; 50 Анав, Естемон, Аним, 51 Госен, Олон, Гило: једанаест градова са својим селима.

52 Затим, Арав, Дума, Есан, 53 Јанум, Вет-Тафуја, Афека, 54 Хумата, Киријат-Арва, то јест Хеврон, и Сиор: девет градова са својим селима.

55 Маон, Кармил, Зиф, Јута, 56 Језраел, Јокдеам, Заноја, 57 Кајин, Гаваја, и Тимна: десет градова са својим селима.

58 Алул, Вет-Сур, Гедор, 59 Марат, Вет-Анот, и Елтекон: шест градова са својим селима.

60 Киријат-Вал, то јест, Киријат-Јарим, и Рава: два града са својим селима.

61 У пустињи:

Вет-Арава, Мидин, Сехаха, 62 Нивсан, Слани град, и Ен-Геди: шест градова са својим селима.

63 Ипак, Јудејци нису могли да истерају житеље Јерусалима, Јевусејце. Зато Јевусејци живе са Јудејцима у Јерусалиму све до данас.

Подручје Јудиног племена

15 Део земље који је коцком припао Јудином племену по његовим братствима простирао се на југ до границе Едома и пустиње Цин на крајњем југу.

Њихова јужна граница почињала је код залива на јужном крају Сланог мора[a], пролазила јужно од превоја Акрабима, продужавала до Цина и затим се пењала јужно од Кадеш-Барнее. Одатле је продужавала до Хецрона, пењала се до Адара и скретала до Каркае и даље до Ацмона. Потом је избијала на Египатски поток и завршавала се на мору. То је њихова јужна граница.

Источна граница било је Слано море све до ушћа реке Јордан.

Северна граница је почињала код морског залива на ушћу Јордана, па се пењала до Бет-Хогле и продужавала северно од Бет-Араве пењући се до камена Бохана сина Рувимовог. Одатле се граница пењала од долине Ахор до Девира и скретала на север до Гилгала, који гледа на превој Адумим јужно од кланца. Потом је ишла даље до водâ Ен-Шемеша и завршавала се код Ен-Рогела. Одатле се долином Бен Хином пењала јужним обронком Јевусејског града, то јест Јерусалима, и настављала да се пење до врха планине западно од долине Хином на северном крају долине Рефаим. Са врха планине граница је ишла према врелу Нефтоаху, избијала код градова на гори Ефрон и спуштала се ка Ваали, то јест Кирјат-Јеариму. 10 Од Ваале је скретала на запад до горе Сеир, па ишла северним обронком горе Јеарим, то јест горе Кесалон, спуштала се до Бет-Шемеша и продужавала до Тимне. 11 Одатле је граница избијала на северни обронак Екрона, ишла до Шикрона, продужавала до горе Ваала, избијала код Јавнеела и завршавала се на мору.

12 Западна граница била је обала Великог мора[b].

То је била граница око Јудиног народа по његовим братствима.

Калев заузима Хеврон и Девир

(Суд 1,10-15)

13 У складу с оним што му је ГОСПОД заповедио, Исус Навин даде Калеву сину Јефунеовом део у Јуди: Кирјат-Арбу, то јест Хеврон. Арба је био Анаков праотац. 14 Калев из Хеврона истера три Анакова потомка – Шешаја, Ахимана и Талмаја – 15 па оданде крену на житеље Девира, који се раније звао Кирјат Сефер.

16 Калев рече: »Даћу своју кћер Ахсу за жену ономе ко нападне Кирјат Сефер и заузме га.«

17 И заузе га Отниел, син Калевовог брата Кеназа, па му Калев даде своју кћер Ахсу за жену. 18 Када је дошла Отниелу, он је наговори да од свог оца затражи поље.

Она сјаха с магарца, а Калев је упита: »Шта хоћеш?«

19 »Молим те, благослови ме«, одговори она. »Кад си ми дао суву земљу у Негеву, дај ми и изворе воде.«

Тако јој он даде горње и доње изворе.

Јудини градови

20 Ово је наследство Јудиног племена по његовим братствима.

21 Најјужнији градови Јудиног племена, у Негеву, према граници са Едомом били су: Кавцеел, Едер, Јагур, 22 Кина, Димона, Адада, 23 Кедеш, Хацор, Јитнан, 24 Зиф, Телем, Беалот, 25 Хацор Хадата, Керијот Хецрон, то јест Хацор, 26 Амам, Шема, Молада, 27 Хацар Гада, Хешмон, Бет Палет, 28 Хацар Шуал, Беер Шева, Бизјотја, 29 Ваала, Ијим, Ацем, 30 Елтолад, Кесил, Хорма, 31 Циклаг, Мадмана, Сансана, 32 Леваот, Шилхим, Ајин и Римон – укупно двадесет девет градова са њиховим селима.

33 Градови у Шефели били су: Ештаол, Цора, Ашна, 34 Заноах, Ен Ганим, Тапуах, Енам, 35 Јармут, Адулам, Сохо, Азека, 36 Шаарајим, Адитајим и Гедера, то јест Гедеротајим[c] – четрнаест градова са њиховим селима. 37 Ценан, Хадаша, Мигдал Гад, 38 Дилан, Мицпа, Јоктеел, 39 Лахиш, Боцкат, Еглон, 40 Кабон, Лахмас, Китлиш, 41 Гедерот, Бет Дагон, Наама и Македа – шеснаест градова са њиховим селима. 42 Ливна, Етер, Ашан, 43 Јефтај, Ашна, Нецив, 44 Кеила, Ахзив и Мареша – девет градова са њиховим селима. 45 Екрон са околним насељима и селима. 46 Западно од Екрона сви градови близу Ашдода са њиховим селима. 47 Ашдод са његовим насељима и селима и Газа са њеним насељима и селима све до Египатског потока и обале Великог мора[d].

48 Градови у Горју били су: Шамир, Јатир, Сохо, 49 Дана, Кирјат Сана, то јест Девир, 50 Анав, Ештемо, Аним, 51 Гошен, Холон и Гило – једанаест градова са њиховим селима. 52 Арав, Дума, Ешан, 53 Јанум, Бет Тапуах, Афека, 54 Хумта, Кирјат Арба, то јест Хеврон, и Циор – девет градова са њиховим селима. 55 Маон, Кармел, Зиф, Јута, 56 Јизреел, Јокдеам, Заноах, 57 Кајин, Гива и Тимна – десет градова са њиховим селима. 58 Халхул, Бет Цур, Гедор, 59 Маарат, Бет Анот и Елтекон – шест градова са њиховим селима. 60 Кирјат Ваал, то јест Кирјат Јеарим, и Раба – два града са њиховим селима.

61 Градови у пустињи били су: Бет Арава, Мидин, Сехаха, 62 Нившан, Ир Хамелах и Ен Геди – шест градова са њиховим селима.

63 Али Јудеји нису могли да истерају Јевусејце који су живели у Јерусалиму, па Јевусејци живе тамо с њима и дан-данас.

Footnotes

  1. 15,2 Сланог мора То јест: Мртвог мора; исто и у 5. стиху.
  2. 15,12 Великог мора То јест: Средоземног мора.
  3. 15,36 Гедера, то јест Гедеротајим Или: Гедера и Гедеротајим. У старогрчком преводу Септуагинти стоји: и Гедера са својим селима.
  4. 15,47 Великог мора То јест: Средоземног мора.